Nauczyciel wspomagający realizuje swoje zadania w bezpośredniej pracy z grupą rówieśniczą. Jego praca polega na wspomaganiu dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych podczas realizacji programu wychowania przedszkolnego.
Ponadto nauczyciel wspomagający nawiązuje współpracę z rodzicami w celu udzielenia bezpośrednich wskazówek dotyczących oddziaływań terapeutycznych, uczestniczy i współdecyduje o doborze metod pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, uzdolnionymi i wszystkimi potrzebującymi wsparcia.
Oprócz tego rolą nauczyciela wspomagającego wspólnie z psychologiem, logopedą, terapeutą integracji sensorycznej i rehabilitantem jest opracowanie Indywidualnego Programu Edukacyjno – Terapeutycznego (IPET) dla każdego dziecka posiadającego Orzeczenie o Potrzebie Kształcenia Specjalnego. Program dostarcza informacji o możliwościach i ograniczeniach dziecka, a także określa zakres udzielanej pomocy i wsparcia.
Nauczyciel w trakcie indywidualnych zajęć z dzieckiem prowadzi specjalistyczne oddziaływania terapeutyczne stymulujące i usprawniające zaburzone funkcje. Wykorzystywane są w tym celu różnorodne pomoce dydaktyczne, metody i formy pracy.
W naszej placówce nauczyciele wspomagający stosują m.in. następujące metody:
– Ruchu Rozwijającego W. Sherborne,
– Programy aktywności. Świadomości ciała, kontaktu i komunikacji M i Ch. Knillów,
– Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona,
– Baśniowych Spotkań,
– M. Montessorii,
– Porannego Kręgu – stymulacji polisensorycznej według pór roku,
– Programu TEACCH.
Wszystkie zajęcia prowadzone są w oparciu o następujące zasady:
– Zasada życzliwej pomocy,
– Zasada aktywnego, samodzielnego i dobrowolnego udziału dzieci w zajęciach,
– Zasada dostosowania treści kształcenia do potrzeb dziecka,
– Zasada różnorodności form i metod pracy,
– Zasada stopniowania trudności,
– Zasada systematyczności i ciągłości oddziaływania terapeutycznego.